دلبستگی های خوشایند

دوشنبه 21 فروردین 1396 08:47

نویسنده : محسن دیناروند
ارسال شده در: یادداشت ها ،

یا الله

 

انسان است دیگر، آدم آهنی که نیست، دلبسته می شود. از دلبستگی،  نه می توان فرار کرد و نه اصلا می شود که فرار کرد.

انسان ها، همه  دلبسته می شوند،گاهی می دانیم و گاهی هم نمی دانیم که دلبسته ایم اما دلبسته ایم. می توانیم دلبستگی را برای انسان ذاتی بدانیم. همه دلبسته ایم و آنهایی هم که فریاد بی دلبستگی سر می دهند در بهترین حالتی که می توان در موردشان تصور کرد این است که نمی دانند دلبستگی اشان چیست؟  ویا دست به انکارش می زنند درست مثل معتادی که انکار میکند اعتیادش را و یا دروغ می گوید که اینها خودش دردهای بزرگی است که انسانها دلبسته اند و حتی اویی که خود را دل نبسته می پندارد، لااقل به همین دلنیستگی  دلبسته است.

پس ما انسان ها چه بخواهیم، چه نخواهیم دلبسته می شویم؛ این درست است که می پنداریم در این جهانی که هستیم هر چیزی خوب دارد، بد هم دارد، مثال معروفش هم  چاقوست. چاقوی بُرنده هم می تواند از بین ببرد، هم می تواند جراحی کند و موجب ادامه حیات را فراهم کند. پس دلبستگی هم خوب و بد دارد مثل همه ی کارها و چیز های دنیا.

متاسفانه ما انسان ها دلبستگی های خطرناکِ فراوانی  داریم و البته خیلی هم خنده دار. ما گاهی دلبسته یک مداد هم می شویم و جانمان وابسته به جان مداد می شود!

دلبسته دنیاییم! زندگی می کنیم برای پیشرفت دنیایمان،  راه می رویم برای پیشرفت دنیایمان، حرف می زنیم برای پیشرفت دنیایمان، خراب میکنیم، می سازیم، می فروشیم، می خَریم، می خوریم، نقشه می کِشیم، داد می زنیم ، جان می کَنیم برای پیشرفت دنیایمان!

«پیشرفت در دنیا» اصلا بد نیست ، خیلی هم خوب است. انسان آمده است تا پیشرفت کند، پیشرفت در ذات انسان است مثل دلبستگی. درد آن جاست که این پیشرفت می شود هدف نهایی برای ما!  و این امر موجب می شود تا از تلاقی این دو امر ذاتی یک مولود خطرناکی به نام «دالبستگیِ ناپاک» در وجود ما  شکل بگیرد و ما را محاصره کند.

این دلبستگی ناپاک ما به دنیا باعث می شود برای رسیدن به پیشرفت و ترقیِ امان ، برای اینکه هزارمان، دو هزار شود دروغ بگوییم ، ریا بَکَنیم، فریب بدهیم، نقش های بر آب بِکِشیم و هزار ناپاکی و ناراستی دیگری که همین یک ناپاکیِ دلبستگی که متولد می شود و دچارش می شویم.

آری اینچنین است که پیشرفت در دنیا امروز خطرناک است و خیلی هم خطرناک است ، خطرناک تر از آنچه که فکرش را می کنیم. این کینه ها ، این اختلاف ها، این قدرت طلبی ها و رفاه طلبی ها ، این جنگ ها وخون ریزی هاو  ماجرا جویی ها و خیلی ناراستی ها که می بینیم محصول همین هدف شدن پیشرفت است.

یک نوع دلبستگی خطرناک دیگری هم هست که خودمان هم گاهی از وجودش بی خبریم ! گاهی  دلبسته این می شویم که دنیا را دلبسته خود کنیم! حرف می زنیم، می نویسم، تشویق میکنیم و هزار تا کار خوب دیگر که حتی از انجامش خودمان هم تعجب می کنیم و حتی گاهی تمام قد مقابل خدا می ایستیم تا محبوب این دنیا شویم  و زهی خیال خام و باطل! در کل این مَد از دلبستگی از نوع اولش هم خطرناک تر است و مصیبتش هم بیشتر.

همه این دلبستگی های ناپاک و خطرناک است که موجب شده در روایات اسلامی گفته شود (رَأْسُ كُلِّ خَطِیئَةٍ حُبُّ الدُّنْیَا) سر منشأ تمام بدی ها و رذایل حب دنیاست!

این در حالی است که اسلام پیشرفت در دنیا را کاملا می پذیرد، اما این وسط چه کنیم؟ هم باید پیشرفت کنیم وهم  دلبسته ی دنیا نشویم، هم باید محبوب باشیم و هم دلبسته ی محبوبیت نشویم، پس راستی چه باید کرد؟ رسیدن به پاسخ درست این سوال حق ماست .  حق ماست دانستن راه پاک تا قدم هامان را با حضور در همان مسیر، پاک بَرداریم.

بی مقدمه اصل پاسخ را در یک کلمه خلاصه  می کنم «دلبستگی به خدا»؛

آری ای عزیز این است راه پاک  زیستن؛ مشکل ما در هدف ماست،هدف که خدا باشد دیگر وسیله هم پاک می شود.وقتی هدف دنیا باشد و دلبستگی ما فقط و فقط دنیا میشود و بس. و در این مسیر نه آرامشی و نه حتی پیشرفتی که آنچه می بینیم توهم پیشرفت است و نه پیشرفت.

این دلبستگی به خداست که آرامش می آورد که همانا ایمان داریم که «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» ؛ و چه ثروتی بالاتر از خدا؟

وقتی دلبسته خدا باشیم برای پیشرفتمان نه دروغ می گوییم ، نه ریا می کنیم، و نه دست به دامان هر خلاف دیگری می شویم. رویِ مان از خدا نمی شود برویم سمت ناپاکی ها ، رویِ مان از خدا نمی شود پیشرفت کنیم به هر قیمتی که پیشرفت می کنیم در مسیر پاکش با وسایل و نقشه های پاک که هدف خداست نه غیر آن.

 این است با خدا می توان دلبستگی های پاک و سازنده ی فروانی یافت تا با آن ها لذت ببریم از زیستنمان دلبستگی هایی که بهترینش دلبستگی به خداست . من اسم این دلبستگی ها را دلبستگی های خوشاید می گذارم.   .

به قلم محسن دیناروند


برای مشاهده این یادداشت در خبرگزاری محترم فرارو لطفا اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: دلبستگی های خوشایند ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 14:29